GITAROS FIESTA 2015 I 04.29 VILNIUS

Projektai: Įvykę

BALANDŽIO 29 D. 19 VAL. ŠV. KOTRYNOS BAŽNYČIOJE ĮVYKO „GITAROS FIESTA 2015“

Pavasarį visais balsais pragysta ne tik paukščiai, bet ir… gitara.  Taip, taip, būtent gitara. Net 13 garsių atlikėjų pristatė visas gitaros spalvas viename koncerte!

GITAROS FIESTOS virtuozai:

• Garsusis „Baltijos Gitarų Kvartetas“
• Veronika Povilionienė su Robertu Semeniuku (Folk-rock grupės“Žalvarinis“ gitaristas ir kompozitorius)
• Povilas Syrrist Gelgota su Anders Clemens Oien (Virtuozų duetas „Ensemble Oktava”)
• „Arbatos“ siela Andrius Zalieska (dainuojamoji poezija) su Vaida Skardžiuviene (fleita)
• Artūras Chalikovas su Gintaru Šulinsku (Džiazo ir improvizacijos meistrai)
• Aurelijus Globys (Ispaniško stiliaus gitaros guru)
• Jaunasis talentas – Augustas Poškus (Tarptautinių konkursų laureatas)

Šiemetinė GITAROS FIESTA buv kaip reta daugiabalsė – išgirdome pripažintus gitaros virtuozus, kurie buvo paruošę puokštę staigmenų.

Kai Veronika Povilionienė su Robertu Semeniuku įkaitino kraują roku, įkvėptu folkloro, o svečiai iš Norvegijos Povilas Syrrist-Gelgota ir Anders Clemens Øien paantrino norvegų liaudiška gaida, prisijungė ir „Baltijos Gitarų Kvartetas“ – keturios gitaros, viena siela,- su svaigia Lotynų Amerikos ir klasikos pyne. Aurelijaus Globio gitara užtvindė salę flamenkiška kaitra, vėsinamą „Arbatos“ su Vaida ir Zala (Andrium Zalieska ir Vaida Skardžiuviene), dainingąją poeziją liejant romantiškąja gitara ir stebuklingąja fleita. Ir džiazas ataidėjo su Artūro Chalikovo ir Gintaro Šulinsko gitarų duetu. Dar mūsų laukė naujas ir visai jaunutis atradimas – vienuolikmetis Augustas Poškus. Tai buvo malonus siurprizas ir geras užtaisas šauniai koncertinei komandai, pamilusiai gitarą ir dovanojančiai dosnias improvizacijas ištikimajai savo publikai!

 

AURELIJUS GLOBYS

Žinomas gitaros virtuozas, kompozitorius ir aranžuotojas. Aurelijus vertina ir mėgsta bendradarbiauti su kūrybingais kolegomis: Zbignevu Levickiu, Ona Kolobovaite, Lietuvos simfoniniu orkestru. Repertuaras jo platus ir daugiabriaunis – čia rasi ir klasikos, ir roko, bet ispaniškas flamenkas – meilė ypatinga. Jautri ir įnoringa gitara, jo rankų pažabota, paliečia ir suvirpina kiekvieną, net kiečiausią širdį.

BALTIJOS GITARŲ KVARTETAS

„Baltijos gitarų kvartetas – puikus ansamblis. Džiugu, kad tai yra gitarų kvartetas. Seniai didžiuojamės styginiais kvartetais, o dabar – pelnytai ir gitarų. <…> Taigi Lietuva turi tik džiaugtis, kad turi tokį šaunų kolektyvą, kuris nedaro nuolaidų sau. Jo nariai visi labai talentingi, turi puikų humoro jausmą, o tai pasitaiko ne kiekviename kameriniame kolektyve. Aš juos gerbiu ir myliu“.
Taip muzikologas Viktoras Gerulaitis pristato lyderiaujantį Baltijos šalių gitarų ansamblį, kuris yra grojęs daugiau nei 20 pasaulio šalių ir garsiausių koncertų salių Austrijoje, Danijoje, Japonijoje, Rusijoje, Kinijoje, Berlyno filharmonijoje, Varšuvos Karalių rūmuose bei Londono „Southbank center“. Šios sudėties kvartetas susiformavo 2008m., kai prie Zigmo Čepulėno, Sergejaus Krinicino ir Sauliaus S. Lipčiaus prisijungė belgas Chrisas Ruebensas. Visi jie– žinomų konkursų laureatai, veiklūs solistai, jų muzikavimas – jautrus, spalvingas ir nepretenzingas. Kamerinio grojimo subtilybių kvartetas mokėsi pas smuikininką prof. Petrą Kuncą ir tokius pasaulinio garso muzikantus bei ansamblius, kaip: Los Andželo gitarų kvartetas (Los Angeles Guitar Quartet), Oscar Ghiglia, Pepe Romero, Roland Dyens, David Russell, Laura Young ir Bandini Chiacchiaretta duetas. Gitaristai groja specialiai kvartetui pagamintomis žymiojo ispanų meistro Manuel Contreras gitaromis.

ENSEMBLE OKTAVA

Tarptautinį pripažinimą pelnęs duetas iš Norvegijos – Oslo filharmonijos altininkas Povilas Syrrist-Gelgota ir žymus Norvegijos gitaristas Anders Clemens Oien.
Pernai rudenį šie puikūs muzikai koncertavo Lietuvos meno festivalyje „Šiaurės pašvaistė 2014“, žavėdami publiką aistringu grojimu ir betarpišku bendravimu su publika. Subtilus ir veržlus skambesys, skoninga meninė programa, aukščiausio lygio meistriškumas – būdingi dueto „Ensemble Oktava“ bruožai. Ansamblis dažnai koncertuoja skirtingos sudėties – nuo dueto iki kvinteto, kūrybingai pritaikydamas savo programą ir instrumentinę sudėtį pačiam įvairiausiam klausytojui bei koncertinei erdvei.

VERONIKOS IR ROBERTO DUETAS

VERONIKA POVILIONIENĖ – etnologė, žygeivių ir Ramuvos judėjimo veteranė

Veronika ne tik žymiausia lietuvių dainininkė – ji vaikštanti vis dar gyvos etnokultūros ikona. Garsina ją senosios liaudies dainos ir šiuolaikiškos jų aranžuotės, o labiausiai – begalinė meilė dainai ir dainuotojams, kuriuos ji gerbia ir nepailsdama globoja, ir ne dėl gausių apdovanojimų ir premijų, kurias ji pelno, o dėl savosios prigimties – puoselėti ir gaivinti visa, kas dar gyva ir brangu. Sodri ir įtaigi Veronikos giesmė raiškiai atskleidžia savitą dzūkiškų vienbalsių dainų melodiką, dermes bei intonacijas, protėvių pasaulio grožį ir gyvenimo tikrumą. Dainuodama save, ji apdainuoja bendrą žmogiškąja būtį nuo pat gimimo ligi mirties. Jos meilės, vestuvių šeimos, darbo, švenčių, karo, jaunimo, dainos, kalendorinės, advento ir Kalėdų giesmės, sutartinės, raudos, lopšinės suprantamos, net nesuprantant žodžių ir kalbos. Todėl ją prisimena visi, kas girdi su solinėm ir bendromis programomis, dainuojančią skirtinguose žemynuose.
Veronika atstovavo Lietuvos kultūrai aukščiausio lygio renginiuose įvairiuose pasaulio kraštuose, garsiausiuose folkloro ir džiazo festivaliuose: „Euromuzikos“ festivaliuose Graikijoje ir Danijoje; EXPO 2000 Hanoveryje, Vokietijoje; prestižiniuose Detroito (JAV) ir Perto (Australija) džiazo festivaliuose. Du kartus ji buvo pakviesta į visame pasaulyje folkloro tyrinėjimais garsaus Smithsonia instituto rengiamą festivalį Vašingtone, kuris atsirenka ir kviečia tik pačius autentiškiausius liaudies meno atlikėjus.

ROBERTAS SEMENIUKAS

Lietuviškos folkroko grupės “Žalvarinis” gitaristas. Profesionalus gitaristas, dainų autorius, aranžuotojas ir prodiuseris. „Žalvarinis“ – žymiausia Lietuvos folk-roko grupė, susikūrusi 2001m. Jų kūryba – tai archajiško folkloro ir šiuolaikinių muzikos stilių sintezė, aprėpianti viską nuo roko, progresyvaus metalo iki bliuzo. Grupė koncertuoja didžiausiuose Lietuvos ir Europos tarptautiniuose folk-roko, roko, folkloro muzikos festivaliuose Estijoje, Latvijoje, Ukrainoje, Lenkijoje, Austrijoje ir kitur. Atstovaudama Lietuvai, grupė grojo Baltijos kelyje, Nepriklausomybės minėjimo šventėse Lietuvoje ir užsienyje. „Žalvarinio“ muzika yra panaudota dokumentiniuose filmuose, skamba įvairiose radijo stotyse, taip pat yra įtraukta į abiturientų muzikos egzamino klausimyną. Grupė bendradarbiauja su profesionaliais džiazo, roko muzikantais, populiariais Lietuvos dainininkais ir grupėmis, dalyvauja bendruose TV projektuose.

ZALA IR VAIDA

Zala, žmogus, kuris geriau žinomas kaip grupės „Arbata“ vokalistas Andrius Zalieška. Įrašęs ir išleidęs ne vieną albumą su grupe, vienas ir su draugais. Vaida Skardžiuvienė – mistinė pasakų veikėja, kurios gyvenimo keliai labai painūs, vien palaiminti juos žino. Vaida koncerte pagros fleita. Vaidai muzika svarbi nuo ankstyvos vaikystės –jos pirmoji pažintis su įstabiu garsų pasauliu buvo smuikas, po to ją pakerėjo ir užbūrė stebuklingas fleitos skambesys. Šio meno paslapčių ji sėmėsi Vilniuje, konservatorijoje ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Vėliau, kad ir pasukusi kitu profesiniu keliu, be muzikos gyvent ji nebegali.

ARTŪRAS CHALIKOVAS

Meistriškas gitaristas ir kompozitorius, simpatizuojantis fusion stiliui. Jo kūrybai būdinga puiki grojimo technika, tačiau svarbiausia – jos romantinis polėkis ir nuoširdumas, prasiveržiantis improvizuojant, kai skamba ne vien tik instrumentas, bet ir balsas. Artūro mėgstamos sritys – gitaros pedagogika (jis yra įsteigęs gitaros mokyklą “Gloria“) ir krikščioniškoji muzika, kurią pats rašo ir gieda psalmes. Nemažiau jis laukiamas ir džiazo scenoje: išmėginęs jėgas su ryškiausiais mūsų džiazo muzikantais, dabar dažniausiai muzikuoja su Skirmantu Sasnausku projekte „Sambossa“ ir su sava grupe „Jazz Brothers“.

GINTARAS ŠULINSKAS

Pelnytai tituluoto vienu geriausių Lietuvos gitaros meistrų grojimo skalė įspūdinga – nuo klasikos lig avangardo. Gintaro kūrybinė biografija išties turtinga: jis yra grojęs „Oktavoje“, Lietuvos lengvosios muzikos orkestre, dalyvavęs daugelyje džiazo festivalių, pasirodęs originaliame amerikiečių miuzikle „Vestsaido istorija” (L. Bernsteinas). Jis nuolat talkina Lietuvoje koncertuojantiems užsienio atlikėjams, yra ne kartą grojęs sausakimšose salėse Austrijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje, JAV. Klausydamasis Gintaro nejučia imi tikėti, kad gitara – puikiausia pašnekovė, kuri jo pirštams prisilietus, pavirsta iškalbiu stebuklu.

JAUNASIS TALENTAS – AUGUSTAS POŠKUS

Vienuolikmetis gitaros maestro Algimanto Pauliukevičiaus mokinys, tarptautinių konkursų laureatas Estijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje.